top of page

Раннє втручання

Перші роки життя дитини є визначальними для росту та розвитку дитини і впливають на її майбутнє. Звісно, кожна дитина пізнає світ у своєму темпі й потребує різного обсягу підтримки з боку дорослих.

Проте важливо слідкувати за її розвитком, та в разі сумнівів – звертатись до спеціалістів. Раннє виявлення порушень розвитку та раннє втручання допомагає уникнути більш серйозних проблем у майбутньому. 

Раннє втручання – це міждисциплінарна допомога сім’ям з дітьми раннього віку (від народження до 3-х років), у яких є порушення розвитку. Підтримка спрямована на покращення розвитку дитини та підвищення якості життя родини.

Раннє втручання орієнтоване на дітей у перші роки їх життя, оскільки раннє виявлення біологічних та соціальних чинників ризику щодо порушення розвитку дитини дає можливість своєчасно почати інтенсивну допомогу в ранньому віці, коли розвиток дитини особливо піддається впливу. У цей період є найвищі шанси запобігти появі обмежень як у функціонуванні сім’ї, так і в фізичному та психосоціальному розвитку дитини. 

Раннє втручання включає:

  • супровід сімей, які виховують малюків із порушенням розвитку;

  • підтримку родини в подоланні кризи;

  • допомогу родині у розвитку життєво необхідних умінь та навичок у дитини;

  • сприяння покращенню взаємодії малюка із членами родини та соціуму. 

Для кого раннє втручання?

Для сімей, які виховують дітей від народження до трьох повних років, у яких:

1. Встановлено певний діагноз, що супроводжується затримками розвитку дитини (незалежно від ступеня тяжкості). Наприклад, дитячий церебральний параліч, розлади аутистичного спектра, синдром Дауна, епілепсія та інші.

2. Визначено затримку в розумовому, моторному, соціально-емоційному та комунікативному розвитку за допомогою скринінгів або тестів.

3. Є ризик появи затримки розвитку внаслідок певних біологічних та соціальних чинників. Наприклад, діти, народжені раніше терміну; діти, народжені з малою вагою та інші; діти, які перебувають в будинку дитини; сім’ї, які отримали будь-який травматичний досвід.

4. Сім’ї, де батьки мають сумніви та хвилювання щодо розвитку своєї дитини або питання стосовно відносин із маленькою дитиною, її поведінки та взаємодії з іншими людьми.

Інтернет-ресурси

 

Що таке раннє втручання і навіщо воно потрібне

https://nus.org.ua/view/shho-take-rannye-vtruchannya-i-navishho-vono-potribne/

 

Раннє втручання https://www.msp.gov.ua/timeline/Ranne-vtruchannya.html

Раннє втручання. Міждисциплінарна допомога сім’ям з дітьми раннього віку

https://www.unicef.org/ukraine/child-protection/early-intervention

 

Фото без опису Благодійний Фонд "Інститут Раннього Втручання"

https://ei.kharkov.ua/

 

Вступ до раннього втручання Онлайн-курс для фахівців, які хочуть надавати послугу раннього втручання або вже її надають, для батьків дітей із порушеннями розвитку та для всіх зацікавлених у цій темі. https://courses.ed-era.com/courses/course-v1:EarlyIntervention+EI_101+2020/about

Інформаційні матеріали, посібники

 

Рекомендовані практики в ранньому втручанні. Посібник для фахівців https://www.eurlyaid.eu/eciguidebook-ukrainianversion/

 

Буклет фахівцям про раннє втручання https://naiu.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Buklet-A5-ukr.pdf

 

Буклет батькам про раннє втручання https://ei.kharkov.ua/storage/publications/August2021/FTDPMS1hbfWKT45cgqh3.pdf

 

Буклет про раннє втручання від UNICEF https://www.unicef.org/ukraine/media/13481/file/image.pdf

 

Методичні рекомендації "Технологія раннього втручання: принципи, алгоритм, зміст" (НАМН України та МОЗ України) https://iozdp.org.ua/Downloads/Metodichki/kukuruza_2017.pdf

Ранній розвиток дитини. Посібник для батьків.

Цей посібник дає інформацію про особливості рухового, мовленнєвого, сенсорного та психоемоційного розвитку, а також дає рекомендації щодо створення умов для різнобічного розвитку малюка.
Файли для завантаження: https://www.unicef.org/.../Early%20child%20development.pdf

10:37 02.08.2023

bottom of page